esmaspäev, aprill 30, 2007

Mõrvasüüdistus kaelas ja idanaabri valvepenid ka.

Ennustan, et need duumasaadikud teevad end siin lõplikult naerualuseks ja saavad põhjalikult tünga kui neid taaspüstitatud pronkssõduri juurde viiakse.

I predict the group of russian parliament members will make a laughing stock of themselves when they are taken to that re-established bronze soldier.
You have got Punk´d, Russia!

Mu kass jälle kahtlustab et ma olen oma vanemad tuuri pannud või vagaseks teinud. Nad sõitsid maale laupäeval ja jätsid kassi minuga üksi. Nüüd ta muudkui sitsib kõigi uste taga, et sisse saades inpsekteerida, kas ma neid mitte kuskil voodikatte serva all või lõngakorvis ei peida.
My cat on the other hand suspects me not of sawing the bronze soldier in half, but of either kidnapping and hiding or murdering my parents. They went to the country on saturday and left the cat with me. Now he demands entrance to every room and inspects them to see if maybe I am hiding them under the blanket or in the yarnbasket.
"Krähh? Kurr-ja?" ütleb ta, ja vaatab mulle otse umbes nii et "Ma tean sinust kõike, sa salakaval väike nõid. Too nad kohe välja!"
He says "Kurrrjah?" and looks at me as if saying " I know every dirty little secret you hide, you little witch. Bring them out at once!"

Aga keda pole, seda pole. Kassile lihtsalt ei mahu see pähe. Ta vaatas isegi pesumasinasse.
But no one reappears magically. The cat can´t handle this mystery. He even looked into the washing machine.

Kommentaare ei ole:

Ja reisusihiks oli meile Rotermann

My felted thingies on a freaky fashion show

Bubbles, Ethical Estonian Souvenir/Design Gallery Tallinn

Personality test ( the color test)

ColorQuiz.com Redfox took the free ColorQuiz.com personality test!

""Feels that nothing can upset her or phase her and..."

Click here to read the rest of the results.

Blog.tr.ee
blog.tr.ee